• Wizyta w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków w Radzionkowie

• Klasa 8a wybrała się dziś na wycieczkę do Radzionkowa, do Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR. Zarówno warsztaty, jak i ekspozycja muzealna, urozmaicona multimediami, pozwoliły nam zrozumieć i poczuć ogrom tragedii górnośląskiej. Polecamy odwiedziny Centrum każdemu, kto chciałby lepiej zrozumieć dramat śląskiej ziemi.

• Sukces w konkursie

• Nasze uczennice, Julia Bazylczuk z klasy 8a oraz Weronika Rachwał z klasy 6a, odebrały wczoraj nagrody za zdobycie III miejsca w Wojewódzkim Konkursie Literacko-Artystycznym "Do zaczytania jeden krok". Praca konkursowa polegała na stworzeniu obwoluty wskazanej książki. Julia wykonała obwolutę do "Zemsty", Weronika zilustrowała i opisała tomik wierszy Wisławy Szymborskiej. Wielkie brawa!

• Pokaz fizyko-chemiczny

• Już po raz drugi uczniowie klas 3-8 mogli uczestniczyć w pokazach fizyko-chemicznych. Wśród doświadczeń zobaczyliśmy: ,,ducha w butelce", czyli spalanie oparów, poduszkowca, ,,czajniczek zabójcy", półkule magdeburskie, prawo Bernouliego. Przy każdym doświadczeniu omawiany był proces powstawania danych substancji czy też określonych efektów, aby uczniowie mogli wynieść z pokazu jak najwięcej wiedzy.

• Dzień Kobiet w 3b

• Dzień Kobiet w klasie 3b to efekt dwóch dni wspólnej i naprawdę cierpliwej pracy chłopców. Złożyli dziś dziewczynkom życzenia, wręczyli im upominki, pamiętali też o swojej pani. W zamian otrzymali słodki poczęstunek. Było miło, przyjemnie i radośnie. Dziewczynkom bardzo się podobały zrobione przez chłopców tabliczki z imieniem każdej z nich i turkusowo-złote bransoletki.👍🙂

• Zajęcia warsztatowe dotyczące komunikacji

• 20 lutego i 6 marca uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w zajęciach warsztatowych dotyczących komunikacji. Celem zajęć było zwiększenie wiedzy w zakresie komunikacji, uświadomienie znaczenia aktywnego słuchania, rozwijanie umiejętności konstruktywnego komunikowania się z innymi oraz uświadamianie roli niewerbalnych komunikatów w procesie porozumiewania się. Zajęcia były bardzo ciekawe. Poprowadziła je pani Magdalena Aksamitowska-Kobos, która jest dyrektorem Centrum Rozwoju Rodziny w Zabrzu. Przy okazji serdecznie zachęcamy do korzystania z oferty tej instytucji, która mieści się w Parku Hutniczym 8.

• Kubek z "Panem Tadeuszem"

• Do czego może się przydać papierowy kubek? Chociażby do prezentacji wybranego bohatera "Pana Tadeusza"! Zobaczcie, jak kreatywnie podeszła do tego tematu klasa 8a.

• Wyniki Szkolnego Konkursu Ortograficznego

• Niniejszym ogłaszamy, że Szkolnym Mistrzem Ortografii została Martyna Wasilewska w klasy 5a! Wyróżnienia w Szkolnym Konkursie Ortograficznym otrzymali także: Julia Bancewicz i Szymon Thiemel z klasy 8a. Serdecznie gratulujemy! 👏👏👏

• Rok Mikołaja Kopernika

• Klasy 4a i 4b uczciły rok 2023 jako rok Mikołaja Kopernika!

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu, w rodzinie kupieckiej. Był polskim prawnikiem, urzędnikiem, dyplomatą, lekarzem, niższym duchownym katolickim, doktorem prawa kanonicznego, zajmującym się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią.

Kopernik jest najbardziej znany jako astronom. Jego najsłynniejszym dziełem było „De revolutionibus orbium coelestium”, w którym przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, co doprowadziło do tzw. przewrotu kopernikańskiego. Mówił o sobie Nicolaus Copernicus Thorunensis, podkreślając w ten sposób swoje pochodzenie, swój toruński rodowód.

• Matematyka inaczej

• Matematyka inaczej! Uczniowie klas ósmych na lekcji matematyki dotyczącej graniastosłupów zbudowali modele graniastosłupów przy użyciu różnego typu klocków. Przyjemne z pożytecznym. 🙂

• Z wizytą w Teatrze Nowym

• W czwartek 23 lutego klasy I-III wybrały się do Teatru Nowego na przedstawienie "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek". Spektakl był fantastyczny! Doskonale oddawał treść książki, której jest adaptacją. Rytmiczna muzyka, efekty, kostiumy, scenografia, dynamika sprawiły, że dzieci żywo reagowały, a brawom nie było końca! Pogoda tego dnia dopisała, więc dzień był niezwykle udany. Szczerze polecamy przedstawienie, nie tylko dzieciom!

• Lekturowe ikonki

• Pudełka po zapałkach mogą okazać się naprawdę przydatne w pracy z lekturą obowiązkową! Klasa 8b wykorzystała je jako "opakowania" na ikonki do lektury "Quo vadis", aby wyrazić symbolikę tej wybitnej powieści.

• Kicaj zdrowo!

• Przedstawiciele klasy pierwszej wzięli udział w podsumowaniu XIV edycji programu profilaktycznego „Kicaj zdrowo!”. Tegoroczne hasło przewodnie: Stop używkom! Uczniowie po zajęciach na temat prowadzenia zdrowego trybu życia wolnego od nikotyny, alkoholu czy dopalaczy wykonali prace techniką zentangle, które dziś zaprezentowali.

• 1,5% podatku

• Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku naszej szkole! Identyfikator, który należy podać w zeznaniu podatkowym, to: 110 739. Dziękujemy za wsparcie! ❤