30 października odbyło się w naszej szkole spotkanie dla rodziców uczniów klas I - IV z psychologiem Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej panią Katarzyną Wloką. Pani psycholog w bardzo ciekawy sposób omówiła temat rozwoju psychoseksualnego dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Po spotkaniu była możliwość zadawania pytań oraz indywidualnej konsultacji.
Spotkanie z gościem
Szkoła Pamięta
Klasa 1b na zajęciach kółka regionalnego zapoznała się z historią polskiej szkoły mniejszościowej, która przez 16 lat od 1923 roku do września 1939 mieściła się w murach naszej szkoły. Przed tablica pamiątkową zapaliliśmy znicz dla tych wszystkich uczniów , którzy przez te 16 lat wytrwale „walczyli” o Polskę, pilnie ucząc się ojczystego języka. Stanisław Pietrek tak o szkole pisał w swojej książce pt. Wytrwali i wygrali „Choć wrogowie polskości nie zaniedbali żadnej okazji, by szkołę ograniczyć do roli czysto formalnej, a następnie zniszczyć - szkoła mniejszościowa odegrała wielką rolę w życiu naszego miasta. Wychowała nas w poczuciu solidarności koleżeńskiej; stanowiła punkt wyjścia dla dalszej nauki w ojczystym języku”. https://www.sbc.org.pl/dlibra/doccontent?id=9217&from=FBC
#SzkołaPamięta
Szkoła Pamięta
Uczniowie klasy 7a wybrali się na spacer po zabrzańskim Parku im. Rotmistrza Pileckiego. W terenie szlifowali umiejętności orientacji w terenie, a w szkole - na lekcji wychowawczej - obejrzeli prezentację poświęconą Witoldowi Pileckiemu.
Podziel się uśmiechem
SK PCK wraz z młodszymi kolegami rozdał dziś swoim koleżankom i kolegom z klas 1-3 materiały edukacyjne programu "Dziel się uśmiechem". Uśmiechajmy się do siebie i pokazujmy czyste, zdrowe ząbki!
Link do programu poniżej:
W trosce o zdrowie
Nasza szkoła z radością przystępuje do akcji ,,Lipidogram dla pierwszaka", w której mogą wziąć udział wszyscy uczniowie klas młodszych. To pierwsza tego typu akcja w Polsce i Europie Środkowej dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych w Zabrzu finansowana przez Miasto Zabrze, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Prezydynt Miasta Zabrze dr Małgorzaty Mańki-Szulik. Hipercholesterolemia rodzinna to choroba uwarunkowana genetycznie, która powoduje przyspieszoną miażdżycę u osób młodych i bardzo młodych. Osoby z hipercholesterolemią rodzinną mają 100-krotnie wyższe ryzyko zawału serca niż przeciętna populacja. Jedna kropla krwi może uratować Twoje dziecko i Ciebie od przedwczesnego zawału serca lub udaru mózgu. Jeśli u Twojego dziecka stwierdzimy podwyższone stężenie cholesterolu, to przebadamy nie tylko dziecko, ale całą rodzinę (rodziców, rodzeństwo i dziadków) pod kątem występowania przedwczesnej miażdżycy. Badanie polegać będzie na zważeniu i zmierzeniu Waszego dziecka oraz na pobraniu 2 kropli krwi z palca dziecka na badania laboratoryjne (cholesterol i glukoza), których wyniki otrzymacie Państwo w ciągu 3 minut od ukłucia igłą. W przypadku nieprawidłowych wyników badań dziecku i jego rodzicom zostanie zaproponowana specjalistyczna konsultacja w Śląskim Centrum Chorób Serca. Wraz z Fundacją SCCS liczymy na poparcie i aktywny udział Waszych dzieci w tej innowacyjnym przedsięwzięciu!
Już pierwszaki , nie maluchy - jeden w drugiego same zuchy!
11.10 uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w uroczystości Ślubowania. To pierwsze poważne wydarzenie w życiu uczniów rozpoczynających naukę w szkole. Dzieci w odświętnych strojach miały okazję zaprezentować p. Dyrektor , obecnym rodzicom oraz przedstawicielom samorządów klasowych uczniów klas starszych, jak pięknie nauczyły się swoich wierszy i piosenek. Obecny poczet sztandarowy szkoły nadał momentowi złożonego ślubowania powagi i podkreślił uroczysty charakter wydarzenia. Przemówiła p. Dyrektor zwracając się zarówno do uczniów jak i ich rodziców. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki przygotowane przez uczniów klasy drugiej. Po zakończeniu oficjalnej uroczystości w sali każdej z klas czekał słodki poczęstunek. W miłej atmosferze zakończył się ten pełen emocji dzień. Pamiątką po nim będą zdjęcia do albumów wykonane podczas uroczystości.
Pierwszakom pasowanym na uczniów naszej szkoły życzymy powodzenia w podróży po świecie wiedzy i radości na kolejnych, coraz wyższych szczeblach nauki. Niech czas spędzony w naszej szkole pozwoli tym młodym ludziom przekonać się że nauka może być przyjemna, a odkrywanie świata i zdobywanie wiedzy fascynujące. Już pierwszaki , nie maluchy - jeden w drugiego same zuchy! Powodzenia!
Zdjęcia z uroczystości znajdują się w fotoalbumie.
W trosce o nasze bezpieczeństwo
Dbamy o bezpieczeństwo naszych uczniów nie tylko w szkole, ale również w życiu codziennym. W związku z tym zaprosiliśmy do nas funkcjonariusza Wydziału Profilaktyki i Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Zabrzu do przeprowadzenia zajęć profilaktycznych we wszystkich klasach. Na zajęciach rozmawiano między innymi o zasadach bezpieczeństwa w kontaktach z nieznajomymi oraz bezpieczeństwie w świecie wirtualnym. Dzieci miały możliwość zadawania pytań, na które prowadzący zajęcia chętnie i wyczerpująco odpowiadał.
5
Witamy nowych Mediatorów Rówieśniczych
Witamy nowych Mediatorów Rówieśniczych w naszym Szkolnym Klubie Mediacji. Życzymy im powodzenia w podejmowanych działaniach
Już od jutra można korzystać z ich pomocy. Przypominamy, że dyżur mediacyjny odbywa się codziennie na przerwie po 3 lekcji na drugim piętrze.
Dziękujemy!
Kochani! W imieniu podopiecznych Schroniska dziękujemy za udział w zbiórce Udało się Wam zebrać mnóstwo darów, które w poniedziałek trafią do zwierzątek.
Sprzątanie Świata
Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w warsztatach z zakresu segregacji odpadów. Poszerzali wiedzę i umiejętności praktyczne w grupach, świetnie ze sobą współpracując
Bohater miesiąca
Dzisiejsza akcja SK PCK, Klubu Wiewiórka i Świetlicy Szkolnej zostaje uznana za sukces. Bohaterem miesiąca była MARCHEWKA. W salonie zdrowia można było skosztować pysznych, świeżo wyciskanych soków. Nasi uczniowie częstowali na przerwach całą społeczność szkolną, informując również o zaletach tego warzywa. Pani Bogusi dziękujemy za udzielone wsparcie.
W ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji zapraszamy do wzięcia udziału w pierwszym Ogólnopolskim Teście Dysleksji!
Jest to wydarzenie bezpłatne, adresowane do uczniów szkół podstawowych i średnich, od 4 klasy szkoły podstawowej wzwyż. Do rozwiązania testu wystarczy smartfon z dostępem do internetu.
Ideą Ogólnopolskiego Testu Dysleksji jest wykrycie symptomów dysleksji na możliwie wczesnym etapie. Wysoki wynik należy potraktować jako sygnał, że warto udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Tylko tam uczeń może zostać przebadany pod okiem specjalistów, którzy postawią diagnozę i (w przypadku stwierdzenia dysleksji) wystawią odpowiednie zaświadczenia. Taki dokument uprawnia m.in. do pisania Egzaminu Ósmoklasisty i matur na specjalnych warunkach, dostosowanych do wymagań ucznia z dysleksją.
https://zday.pl/ogolnopolski-test-dysleksji-2023/
Archiwum Aktualności
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Wszystkie