• Szkolenie na mediatorów rówieśniczych

• Tuż przed wakacjami 11 uczniów klas V-VII rozpoczęło szkolenie na mediatorów rówieśniczych. Uczniowie integrowali się jako grupa mająca tworzyć w przyszłości szkolny zespół mediacyjny.

Kandydaci na mediatorów podczas warsztatów prowadzonych przez p. Wandę Orzechowską uczyli się miedzy innymi współpracy. Ponadto dowiedzieli się, jakie cechy powinien mieć i kim jest mediator oraz jakie zasady obowiązują podczas mediacji. Następnie omawiano zjawisko konfliktu. Między innymi rozmawiano o tym, czego najczęściej dotyczą kłótnie oraz jak rozwija się spirala konfliktu. Wspólnie omówiono koło konfliktów Moore’a, a następnie uczniowie diagnozowali swój indywidualny styl rozwiazywania konfliktów przy pomocy testu Kilmana. Czas szkolenia minął bardzo szybko w miłej i przyjaznej atmosferze. We wrześniu ciąg dalszy szkolenia. Trzymajmy kciuki za wytrwałość przyszłych mediatorów, bo ich pomoc z pewnością bardzo przyda się 😊

• Konkurs "Nie czas na nudę"

• W ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł zorganizowany został ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki „Nie czas na nudę”. Przedstawiamy prace naszych uczniów, którzy zaprezentowali w nich swoje sposoby na ciekawe spędzanie wolnego czasu.

Prace zostały wysłane do siedziby organizatorów konkursu do Poznania. Rozstrzygniecie konkursu nastąpi jesienią.

• Mitologia rozegrana

• Uczniowie klasy 5a już jakiś czas temu samodzielnie wykonali gry dydaktyczne związane z mitologią. Dziś mieli okazję pograć w nie podczas lekcji polskiego. Emocje sięgały zenitu! Gry zostały wykonane estetycznie i z pomysłem, wszytskie zaopatrzone w instrukcje. Na zdjęciach prezentujemy wybrane gry oraz lapbooki i komiksy - bo takie zadania do wyboru mieli uczniowie. Zadanie wykonane na 6!

• Paintball klasy 8a

• Klasa 8a świetnie bawiła się na wyjeździe klasowym zorganizowanym z okazji zakończenia edukacji w szkole podstawowej. Najpierw gry terenowe paintball, potem grill i rozmowy przy ognisku. Szkoda będzie się pożegnać...

• Matematyka inaczej!

• Podczas lekcji matematyki klasa 6a realizowała temat rozpoznawania figur przestrzennych poprzez tworzenie różnych budowli z klocków Reko. Było kreatywnie i pouczająco!

• Wycieczka do Krakowa

• Klasy 6a, 7a i 7b zwiedziły Kraków. Spacer ulicą Kanoniczną i Plantami, wizyta pod oknem papieskim i w Collegium Maius, podziwianie dzieł Wyspiańskiego w bazylice franciszkańskiej - to był dopiero piękny początek krakowskiej przygody.

A wiecie, że hejnalista na wieży mariackiej pomachał nam ręką w odpowiedzi na nasze brawa? Niesamowity był też moment odsłonięcia ołtarza w kościele Mariackim. Katedra wawelska oczarowała nas swym majestatycznym pięknem (liczymy nieśmiało na spełnienie życzeń w wyniku dotknięcia dzwonu Zygmunta...). Dopełnieniem dnia okazał się rejs statkiem po Wiśle. Nawet ulewa, która zastała nas w drodze powrotnej do autokaru, wpisała się w poczet krakowskich cudowności!

• Konkurs rozstrzygnięty!

• Rozstrzygnięty został międzyszkolny konkurs na plakat reklamujący mediacje rówieśnicze, adresowany do uczniów klas starszych. Prace były ciekawe i różnorodne. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i zabawne notesy.

Natomiast dwie prace wyróżniły się w sposób szczególny, zdobywając równolegle główną nagrodę w postaci biletów do kina. Zwyciężczyniami zostały: Julia Bazylczuk z klasy VII a i Katarzyna Kalka z klasy VII b. Serdecznie gratulujemy!

• Centrum Mediacji Rówieśniczych

• Nasza szkoła we współpracy z Fundacją Twój Everest przystąpiła do projektu mającego na celu stworzenie u nas w szkole Centrum Mediacji Rówieśniczych.

Trzech nauczycieli zostało przeszkolonych i uzyskało Certyfikat Mediatora Szkolnego. Ponadto całe Grono Pedagogiczne odbyło szkolenie z zakresu mediacji.

Wśród uczniów zostali wyłonieni mediatorzy, którzy po przeszkoleniu i z odpowiednim wsparciem mediatora szkolnego, p. Wandy Orzechowskiej, będą starali się stwarzać skonfliktowanym rówieśnikom szansę na samodzielne rozwiązanie ich sporu w formie polubownego porozumienia.

Liczymy, że mediacje w naszej szkole pomogą dzieciom rozwijać umiejętność konstruktywnego podejścia do konfliktów, w tym myślenia o konflikcie w kategorii problemu do rozwiązania, co w dalszej perspektywie sprzyja tworzeniu bezpiecznej i przyjaznej szkoły oraz służy wzmacnianiu kompetencji społecznych wśród dzieci.

• Edukacja ekologiczna

• Uczniowie klasy 8, aby poszerzyć wiedzę ekologiczną wybrali się na wycieczkę do Zabrzańskich Wodociągów. Uczestniczyli w zajęciach na terenie stacji uzdatniania wody w Zabrzu - Mikulczycach, podczas których mieli okazję zapoznać się z obiektami technologicznymi i procesami przygotowania wody do spożycia.

• Sukces na Międzyszkolnym Turnieju Pierwszej Pomocy

• Kolejny sukces naszych szkolnych ratowników!

3 czerwca zespół klas 8 w składzie: Zuzanna Urban, Jakub Frankowski, Bartłomiej Bazylczuk pod opieką pani Angeliki Kierat-Syrowy wziął udział w Międzyszkolnym Turnieju Pierwszej Pomocy. Nasza szkoła zajęła III miejsce! Brawa i gratulacje!

• Sukces na Mistrzostwach Zabrza PCK

• 2 czerwca reprezentacja klas 8 w składzie: Zuzanna Urban, Nadia Dybka, Jakub Frankowski, Bartłomiej Bazylczuk pod opieką pani Angeliki Kierat-Syrowy wzięła udział w Mistrzostwach Zabrza w pierwszej pomocy PCK "Młody Samarytanin". Zespół zajął III miejsce. Serdecznie gratulujemy!

• Kolejna kompozycja Jacka

• Uczeń klasy 8a, Jacek Krzywicki, skomponował kolejną sonatę! Chapeau bas!

Zapraszamy do wysłuchania utworu pt. "Marsz triumfalny":

Sonata_op._2_no_1_e-moll_(1).mp3

Komentarz autora do utworu:
            Wysyłam drugą sonatę pt. "Marsz triumfalny". Ogólnie tytułowym marszem jest drugi (radosny) temat sonaty. Napisałem tę sonatę z okazji dobrze napisanego egzaminu ósmoklasisty. Sonata powinna być radosna, ale lubię tonacje smutne i zadecydowałem, że najpierw skupię się na nich. Tak ogólnie to jedyny powód, dlaczego sonata jest i kończy się smutno.