• Bajkowe spotkanie po niemiecku

• Uczniowie naszej szkoły uczęszczający na zajęcia języka mniejszości narodowej niemieckiej realizowali dnia 08.10.2022 projekt organizowany przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego.

Tematem zajęć było: Bajkowe spotkanie z Andersenem i braćmi Grimm.

Warsztaty zaczęły się od czytania baśni braci Grimm. Uczniowie brali czynny udział w warsztatach językowych oraz plastycznych. W tym dniu nie zabrakło również gier i zabaw związanych z bohaterami znanych bajek, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości.

Gościem specjalnym byli aktorzy studia teatralnego „Krak-Art.” ze spektaklem pt. „Królewna Śnieżka”, podczas którego uczniowie mogli brać czynny udział. Oprócz wrażeń artystycznych i naukowych organizatorzy zapewnili także wspólne posiłki oraz zimne i ciepłe napoje.

Na koniec zostały rozdane upominki dla każdego uczestnika.

To spotkanie z bajką było naprawdę udane!

• Zbiórka darów dla schroniska

• Szkolny Klub Wolontariatu zakończończył akcję zbiórki darów na rzecz zabrzańskiego schroniska dla zwierząt. Jesteście wspaniali! Dziękujemy z całego serca w imieniu mieszkańców schroniska!

• Wycieczka do Chlebowej Chaty

• Klasy II i III wybrały się na wycieczkę do Chlebowej Chaty w Górkach Małych. Chata została przywieziona z Markowej pod Łańcutem. Czas cofnął się w momencie!

Dzieci same oddzielały mleko od śmietany, robiły masło, ser, podpłomyki, które zaraz po upieczeniu w piecu mogły zjeść ze zrobionym przez siebie masłem, tamtejszym miodem, domowym smalcem lub serem. Do tego gorąca kawa, oczywiście zbożowa. Dzieci mogły też posmakować maślanki, produktu ubocznego przy robieniu masła. Ziarno mełły w żarnach, przesiewały mąkę. Uczniowie poznali maszyny rolnicze, pojazdy, wozy, pomieszczenia i całą historię od "ziarenka do bochenka". Mogli młócić cepami, stanąć przy kieracie. Zobaczyli, jak kiedyś szanowano wodę - w jednej metalowej wannie kąpała się cała wieloosobowa rodzina. Wysłuchali pięknej, bardzo ciekawej opowieści o pszczołach. To był cudownie spędzony czas. Dzieci słuchały z zainteresowaniem. Miejmy nadzieję, że po tej wycieczce i warsztatach już zawsze będą patrzyły na chleb nasz powszedni inaczej, że dwa razy zastanowią się, zanim wyrzucą pieczywo do śmieci.

• Konkurs w ramach akcji "Sprzątanie świata"

• W tym roku nasza szkoła przystąpiła do 29. akcji sprzątania świata Fundacji "Nasza Ziemia", którą zorganizowały i przeprowadziły pani Angelika Kierat-Syrowy oraz pani Aleksandra Niedziela.

W tym roku mówimy głośno i wyraźnie: Wszystkie śmieci na całym świecie są nasze! Te porzucone przez człowieka w naturze i te posprzątane przez człowieka. Innych na naszej planecie nie ma.

Naszą akcję zarejestrowaliśmy na stronie: http://naszaziemia.pl/ssp2022/

W ramach Sprzątania Świata został zorganizowany konkurs dla klas 1-3 pt " Plastikowy ludek" oraz dla klas 4 - 8 "Rzeźba z odpadów”. Uczniowie aktywnie wzięli udział w konkursie i niektórzy z nich zostaną wktótce nagrodzeni.

Laureci konkursu:

- kl. 1-3:

I miejsce: Jakub Jajecznica-Lukosz, 2a

II miejsce: Wiktoria Golczyńska, 1a oraz Martyna Grądys, 2a

III miejsce: Daniel Czernik, 2a oraz Michalina Kiełkowska, 1a

- kl. 4-8:

I miejsce: Kinga Cebula, 8b

II miejsce: Katarzyna Kalka, 8b oraz Karolina Lewandowska, 4b

III miejsce: Wojciech Gruszkowski, 4b oraz Roksana Zagórska, 6a

wyróżnienie Martyna Klabis, 4b

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie, a laureatom gratulujemy!

• Gratulacje!

• Z dumą informujemy, że uczennica klasy 3a, Zofia Kłaczka, otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci!

• Goście ze schroniska

• Gościliśmy dziś w naszej szkole pracownicę schroniska dla bezdomnych zwierząt Psitulmnie wraz z podopiecznym. Dziękujemy pani Ewie Masierak za zorganizowanie spotkania.

• W 100. rocznicę nadania praw miejskich

• 2 października 2022 r. o godz. 12:30 w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Zabrzu odbyła się uroczysta msza św. w intencji Zabrza i jego mieszkańców w 100. rocznicę nadania praw miejskich. Poczet sztandarowy w składzie Natalia Czernik, Marcel Grądys i Jakub Nowak godnie reprezentował naszą szkołę i uczestniczył w tej podniosłej uroczystości.

Jesteśmy częścią miasta Zabrze i tworzymy jego historię. W dniu jego święta życzymy, aby prężnie się rozwijało i  wszystkim nam żyło się tu dobrze.

• Życzenia po niemiecku dla Zabrza

• W związku z obchodami 100-lecia naszego miasta Zabrza uczniowie z klas 4-6 na lekcjach języka mniejszości narodowej niemieckiej uczyli się składać życzenia urodzinowe w języku niemieckim. Klasa 5. i 6. wykonała dodatkowo lapbooki pt. " Mein Wohnort Zabrze".

• Dzień Chłopaka w naszej szkole

• W kalendarzu imprez szkolnych nie mogło zabraknąć TEGO ŚWIĘTA. Wszyscy wiemy, że nasi chłopcy - duzi i mali - są wspaniali! Dlatego od pierwszej klasy po ósme świętowaliśmy w piątek. Chłopcy dostali upominki i najserdeczniejsze życzenia od klasowych dziewczynek. Niektórzy musieli się nieźle wykazać  w konkursach przygotowanych specjalnie na tę okazję. Najstarsi fantastycznie bawili się podczas klasowej dyskoteki, jak informują uczniowie klasy 8a.

Tego dnia czekała na nas również inna niespodzianka. Samorząd Uczniowski przygotował loterię fantową. Od stolika z nagrodami nikt nie odszedł z pustymi rękami! Każdy los wygrywał. Oli gratulujemy zdobycia głównej nagrody! Naszym wspaniałym nauczycielom dziękujemy za fanty:)