• Rok szkolny 2023/2024

      •  

        "Kicaj zdrowo - jak żyć bezpiecznie i zdrowo we współczesnym świecie".

        Jest to program profilaktyczno-edukacyjny dla uczniów klas I-III zabrzańskich szkół podstawowych. W roku szkolnym 2023/2024 przebiegał pod hasłem "Z sercem dla zwierząt" pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Zabrze. W ramach realizacji tego programu uczniowie zapoznali się z działalnością schroniska dla bezdomnych zwierząt "Psitul mnie" oraz wzięli udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez przedstawiciela schroniska. Jak co roku chętnie włączyli się w zbiórkę darów dla podopiecznych schroniska oraz pieniążków w ramach wirtualnej adopcji Zizi. W klasach odbyły się konkursy plastyczne i poetyckie. W czasie finału tegorocznej edycji z udziałem szkolnego koordynatora oraz przedstawicieli uczniów klas I-III będzie okazja do odwiedzenia nowoczesnego schroniska i jego podopiecznych.  

        Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 

        Projekt zorganizowany z okazji MDJO obejmował lekcje z quizami o języku polskim w klasach 4-8 oraz dwa konkursy skierowane do uczniów. W ramach kampanii trwającej do czerwca odbywa się cykl "Polecajka czytelnicza" oraz konkurs "Słówko tygodnia".

        Pokręcone Lektury

        To konkurs miejski skierowany do uczniów zabrzańskich podstawówek realizowany we współpracy z MBP Zabrze oraz Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną - Filia w Zabrzu. Uczniowie pracują w zespołach i wykonują 3 zadania z 5 zaproponowanych. Każde wyzwanie łączy ze sobą świat literatury i współczesnych mediów. Konkurs trwa od listopada do czerwca. 

        Szkoła z Klasą 

        Uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie Szkoły z Klasą, realizując ideę tutoringu rówieśniczego. Polega on na wymianie doświadczeń, pomocy koleżeńskiej. Uczniowie mogą pomagać sobie w nauce, dzielić się pasją, umiejętnościami i talentem. Spotykają się w szkole, współpracują na przerwach lub w domach. Udział w projekcie trwa od września do czerwca, a skończy się festiwalem Szkoły z Klasą. 

        Szkoła Pełna Talentów 2 

        W ubiegłym roku szkolnym zdołaliśmy pozyskać wiele pomocy szkolnych i przyborów do nauki i sportu dzięki akcji sieci Lidl.  Mamy nadzieję, że w tym roku będzie ona równie owocna. Zbieramy talenciaki! 

         

         

        Archiwalne przedsięwzięcia

        Kabaret szkolny

        Kabaret szkolny w składzie: Filip Gasztych, Nadia Kwiatek, Natalia Kwiatek, Manuela Kurtyka, Antonina Latocha, Wojciech Łyczba, Maja Piofczyk pożegnał się ze społecznością szkolną programem pt. "Promocja zdrowia".  Dziękujemy kabaretowi za sporą dawkę śmiechu, jakiej dostarczał nam przez lata!

         

        link do programu pt. "Promocja zdrowia"

         

        Opiekun kabaretu szkolnego: mgr Marta Szczurek 

         

         

        Noc gier planszowych i filmów

        Z 18 na 19 czerwca klasa 6b spędziła noc w szkole! Kiedy inni uczniowie naszej Szkoły spali sobie w swoich domach, uczniowie klasy 6b grali w szkole w gry planszowe i oglądali filmy. Była też pizza i mnóstwo radości! Nocowanie w sali szkolnej podczas upału to nie lada wyzwanie, ale za to jakie wspomnienia!

         

        Opiekun projektu: mgr Aneta Mucha 

         

         

        Noc z lekturą 

        Szkoła to nie tylko nauka i lekcje. Szkoła to przede wszystkim relacje i rozwój. Dlatego klasa 6a spędziła z piątku na sobotę (11/12 czerwca) noc w szkole na czytaniu książek, rozmowach, słuchaniu relaksującej muzyki w blasku świec i... pałaszowaniu pizzy. "Noc z lekturą" pokazała, że to, co tworzy szkołę, jest w ludziach, nie w ocenach.

         

        Opiekun projektu: mgr Marta Szczurek 

         

         

         

        Projekt profilaktyczny "Cukierki"

        Uczniowie klas I-III  uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych "Cukierki", prowadzonych przez specjalistów Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii.

        "Cukierki" to rekomendowany program profilaktyczny dla uczniów klas młodszych. Jego celem jest:

        • przybliżenie dzieciom informacji na temat zagrożeń związanych ze środkami uzależniającymi,
        • umiejętność zauważania i nazywania uczuć własnych i innych ludzi,
        • rozwijanie samodzielnego i twórczego myślenia,
        • wzmacnianie pozytywnego obrazu samego siebie,
        • nauka współpracy jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym,
        • nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych.

         

        Koordynator projektu: mgr Wanda Orzechowska 

         

         

         

         

        Projekt "90 lat Horsta Eckerta" 

        Przedstawienie dorobku literackiego Janoscha, który do dziś rozsławia nasz region, jest bardzo ważnym elementem zajęć w ramach nauki języka mniejszości narodowej niemieckiej, którego uczy się grupa uczniów naszej szkoły. W związku z przypadającą w tym roku 90. rocznicą urodzin tego pisarza  podjęto szereg działań mających na celu:

        -   przybliżenie uczniom postaci Janoscha,

        -   rozwijanie zainteresowań czytelniczych polsko-niemiecką kulturą,

        -   motywowanie młodych ludzi do bliższego poznania jednego z najbardziej znanych autorów książek dla dzieci.

         

        Zaczęło się od czytania bajek w języku polskim i niemieckim,  dzieci poznawały życiorys Janoscha, wykonywaliśmy podobnie jak Miś drogowskaz pokazujący drogę do Panamy, układaliśmy puzzle z postaciami z bajek, rysowaliśmy najciekawsze scenki  z przeczytanych książeczek, wykonywaliśmy maski Misia i Tygryska do wspólnej zabawy, słuchaliśmy piosenek pochodzących ze spektaklu Teatru Nowego w Zabrzu Idziemy po skarb i zatańczyliśmy nawet taniec radości z racji tak wspaniałego jubileuszu 90-lecia urodzin pisarza. Wszystko to było wstępem do klasowego konkursu wiedzy o życiu i twórczości Janoscha, który odbył się w dniu urodzin Horsta Eckerta 11.03.2021 podczas lekcji języka mniejszości narodowej niemieckiej w klasie 3b.

         

        Wiedza, jaką  zdobyli uczniowie, pozwoliła na wyrównaną rywalizację podczas konkursu. W trakcie całego  przedsięwzięcia uczniowie chętnie pracowali i wykazali się dużym zaangażowaniem.

         

         

        Autor projektu: mgr Wioleta Widuch

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Projekt "Zobacz płuca"

        Nasza Szkoła od października 2020r. bierze udział w projekcie edukacyjnym "Zobacz płuca". Przed budynkiem Szkoły wywieszone są narysowane na materiale płuca; co miesiąc robimy zdjęcia do porównania z otrzymaną próbką i odsyłamy je do MOB Zabrze. Bierzemy udział w prelekcjach on-line z różnymi ludźmi nauki, np. z profesorem Skubałą ("Skazani na współdziałanie - człowiek i przyroda").

        Ponadto nagraliśmy film dotyczący naszego projektu:

        https://drive.google.com/file/d/1z7R-H1cXW25TvEaHu7bsacZGDXxtchn_/view?usp=drive_web

        Filmy będą wykorzystane w programie telewizyjnym TV Zabrze, podczas którego wypowiadać będą się uczniowie - naszego projektu, nauczyciel, ekolog i przedstawiciel MOB Zabrze.

         

        Opiekun projektu: mgr Aleksandra Niedziela 

         

         

         

         

         

         

        Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

        W tym roku z okazji MDJO został zorganizowany zdalny konkurs na plakat pod hasłem "Życzliwy ojczysty". Zwycięzcą głosowania na szkolnym Facebooku został Kamil Skrok z klasy 7b!

         

        Opiekun projektu: mgr Marta Szczurek 

      • Rok szkolny 2019/2020

      • Projekt "Lekcje z emocjami"

        W roku szkolnym 2019/2020  klasa 5a realizowała projekt Uniwerystetu Dzieci "Lekcje z emocjami", kształcąc kompetencje społeczne i emocjalne.

        Projekt zakończył się sukcesem! Są kompetencje - jest dyplom! 

         

        Opiekun projektu: mgr Marta Szczurek 

         

         

         

         

         

         

         

         

        Code Week

        W dniu 18.10.2019 uczniowie klasy 5b wzięli udział w Turnieju Gier Planszowych w ramach Code Week. Do dyspozycji uczniów były następujące gry: Abalone, NMBR 9, Blokus, Halli Galli, Super Farmer, 4 in a row - 4 w rzędzie, Robale, Pędzące jeże, Pędzące żółwie, Pędzące ślimaki, Przebiegłe wielbłądy, Jaipur, Pictureka.

        Zaletami spędzania wolnego czasu z grami planszowymi są: nawiązywanie relacji społecznych, współdziałanie i przestrzeganie w grupie określonych reguł, rozwijanie sprawności motorycznej, spostrzegawczości, refleksu, orientacji przestrzennej i pamięci.

        Każdy uczestnik tego wydarzenia i opiekun otrzymali certyfikaty uczestnictwa w Tygodniu Kodowania.

        Natomiast dnia 17.10.2019 roku o godzinie 17.00 uczniowie naszej szkoły z klasy 4a uczestniczyli w Europejskich Dniach Kodowania – Code Week, w ramach których została zorganizowana akcja, mająca na celu nauczenie rodziców przez dzieci kodowania. Uczniowie przy pomocy Photona pokazywali swoim rodzicom,  jak prosto można zaprogramować robota  i nauczyć się kodowania. Wszyscy dobrze się bawili i z chęcią uczestniczyli w zajęciach. Na koniec wszyscy uczestnicy  otrzymali odpowiednie certyfikaty uczestnictwa.

         

        Koordynatorzy projektu: mgr Aneta Mucha, mgr Aleksandra Niedziela 

         

         

         

         

         

         

         

        Projekt Insta.Ling 

        Nasza Szkoła dołczyła do ogólnopolskiego projektu kształcenia pisowni, zdobywając certyfikat jakości kształcenia ortograficznego programu Insta.Ling!

        Na sukces rzetelnie i systematycznie pracowały klasy 6a i 7a.

         

        Koordynatorzy projektu: mgr Marta Szczurek, mgr Anna Krotofil 

         

         

         

         

         

         

         

        Miejski Konkurs Recytatorski im. Jana Brzechwy

        Nasza Szkoła od lat jest organizatorem Miejskiego Konkusru Recytatorskiego im. Jana Brzechwy dla klas I-III.

        W roku szkolnym 2019/2020 został on zorganizowany po raz dwunasty, tym razem pod hasłem "Rośliny w przyrodzie". Gościliśmy 18 uczniów z klas I-III. Spośród nich wyłoniliśmy 9 laureatów. 

         

        Koordynatorzy projektu: nauczyciele klas I-III

         

         

         

         

         

         

        Wieczorek poetycki

        Bez poezji życie mniej się rumieni, a chwile szybciej umykają...

        Piękną chwilą w życiu klasy 5a był wieczorek poetycki, zorganizowany w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Przy blasku świec i muzyce z kręgu "Krainy łagodności" deklamowali wybrane przez siebie wiersze mali i duzi - dzieci i Rodzice. Występom przyglądały się Panie Dyrektor, które zaszczyciły nas swą obecnością.

        Szczególne podziękowania dla wszystkich Mam, które pięknie deklamowały wybrane przez siebie utwory i dla naszego absolwenta - Kamila - który urzekł nas swoją osobowością sceniczną. 

         

        Opiekun projektu: mgr Marta Szczurek 

         

         

         

         

         

         

         

        Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 

        Zapachniało babeczkami!

        Nasza Szkoła uczciła Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego babeczkowym kiermaszem. Na pierwszym piętrze zaroiło się od uczniów wymieniających kupon z hasłem promującym Szkołę na słodkie co nieco. Spośród wszystkich zgłoszonych haseł już wkrótce zostanie wybrane i zaprezentowane publicznie najlepsze z nich!

         

        Opiekun projektu: mgr Marta Szczurek 

         

         

         

         

         

         

         

        Akcja "Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj"

        W tym roku szkolnym nasza Szkoła dołączyła do projektu „Idą święta, nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj”.  

        Klasy 5a i 5b pisały kartki pocztowe do swoich bliskich, a także  do lokalnych instytucji, pobliskich firm oraz częstych sponsorów naszej placówki. W celu wysłania życzeń uczniowie udali się na pocztę – było dużo radości przy wrzucaniu świątecznych pocztówek do skrzynki pocztowej!

         

        Koordynator projektu: mgr Marta Szczurek 

         

         

         

         

         

         

        Wieczór kolęd

        17 grudnia w naszej szkole miał miejsce uroczysty "Wieczór kolęd". 

        O godzienie 18 zebraliśmy się w pięknie udekorowanej i oświetlonej hali gimnastycznej. Ilość gości, którzy przyjęli nasze zaproszenie, onieśmieliła nas początkowo.

        Jednak występy udały się wszytskim wyśmienicie. Było kolorowo i nastrojowo. Trzeba przyznać, że uczniowie Szkoły Podstawowej nr 26 są uzdolnieni, zresztą nie tylko oni :) 

         Pani Dyrektor i zaproszeni goście pokreślali niezwykłą atmosferę  i udane występy. 

         Oprócz uczty duchowej nasze wspaniałe mamy przygotowały pyszne ciasta, a zręczne rączki wyprodukowały wspaniałości do sprzedaży na kiermaszu.

         

        Koordynatorzy projektu: mgr Małgorzata Guzek, mgr Anna Krotofil 

         

         

         

         

         

         

         

         

        Food Heroes

        Co zrobić, by żywność nie psuła się zbyt szybko i nie trafiała do kosza? Jak postępować, by nie marnować żywności? Odpowiedzi na te pytania szukały dzieci klas 1-3 wspólnie z przedstawicielami firmy Elektrolux Polska i Banku Żywności . Nasi goście wcielili się w super bohaterów "Food Heros" . W ramach zajęć uczniowie podzieleni na zespoły uczestniczyli w grach i wykonywali różne zadania. na koniec zajęć uczniowie otrzymali drobne upominki oraz certyfikat "Food Heroes".

      • Rok szkolny 2018/2019

      • Szkoła Promująca Zdrowie 

        Dnia 27 listopada Pani Dyrektor Eleona Kaczorowska udała się do stolicy na uroczystą galę wręczenia Krajowych Certyfikatów dla Szkół Promujących Zdrowie, która miała miejsce w Ośrodku Rozwoju Edukacji.

         

        Koordynator projektu: mgr Małgorzata Guzek 

         

         

         

         

         

         

         

        Lekcje otwarte

        W klasach 5a, 5b i 7a realizowane  były otwarte lekcje języka polskiego z udziałem Dyrekcji, doradcy metodycznego, nauczycieli i rodziców. 

         

        Nauczyciel prowadzący: mgr Marta Szczurek

         

         

         

         

         

         

         

         

        Projekt "Dotknij nauki"

        "Dotknij nauki" - pod takim hasłem odbywa się w naszej szkole projekt edukacyjny województwa śląskiego współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczestniczy w nim trzydzieścioro uczniów z klas starszych. Uczestnicy zajęć poprzez obesrwacje i doświadczenia zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu nauk matematycznych i przyrodniczych.  W programie przewidziano też cykl zajęć z zakresu efektywnego uczenia się. Z pewnością dodatkową atrakcją oraz ciekawą formą zdobywania wiedzy są liczne wycieczki. Nasi uczniowie odwiedzili już zabrzańską Sztolnię Królowa Luiza, Planetarium w Chorzowie, Łażnię Łańcuszkową w Zabrzu, oraz Palmiarnię w Gliwicach. A przed nimi Zoo w Chorzowie, ścieżka przyrodnicza w Reptach, czy park nauki w Krakowie.

         

         

         

         

         

         

         

        Kampania Zachowaj Treźwy Umysł

        Nasza szkoła, jako jedna z pięciu szkół w Zabrzu, otrzymała zaszczytny certyfikat za szczególne zaangażowanie w ogólnopolską kampanię Zachowaj Trzeźwy Umysł. Certyfikat otrzymaliśmy dnia 14 listopada z rąk zastępcy prezydenta Miasta Zabrze – Jan Pawlucha, na corocznej gali podsumowującej kampanię.

        Nasza szkoła uczestniczy w kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł od 2007 roku. Celem kampanii jest promowanie konstruktywnych postaw, zdrowego stylu życia oraz atrakcyjnych dla dzieci zachowań prospołecznych, jako alternatywy wobec wielu patologii, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz stosowania przemocy

         

        Koordynator: mgr Wanda Orzechowska

         

         

         

        „Euro Week Szkoła Liderów” – udział w obozie wyjazdowym grupki najstarszych uczniów szkoły.

         

        Koordynatorzy: mgr Małgorzata Guzek, mgr Anna Krotofil

         

         

         

         

         

         

         


         

      • Rok szkolny 2018/2019

      • „Poznajmy autorów naszych lektur” – inicjatywa polegająca na pisaniu listów do polskich autorów książek dla dzieci i młodzieży. Uczniowie naszej klasy wymienili korespondencję  z Marcinem Szczygielskim, Pawłem Beręsewiczem oraz Rafałem Kosikiem.

         

        Opiekun projektu: mgr Anna Krotofil

         

         

         

         

         

         

         

         

        Projekt edukacyjny E-Twinnig  „I’am proud to be Polish - 100 kartek na 100-lecie odzyskania niepodległości”

         

        Koordynatorzy:  mgr Anna Krotofil, mgr Aleksandra Chmielnicka, mgr Małgorzata Guzek


         

         

         

         

         

         

        Innowacja pedagogiczna „Nakręceni na Tomka”

         

         Złożony projekt edukacyjny, w ramach którego uczniowie zdobywali wiedzę geograficzną, poszerzali zasób słownictwa czynnego z języka angielskiego  oraz kształcili kompetencje polonistyczne. Uczniowie, biorący udział w innowacji, przeczytali powieść A. Szklarskiego „Tomek w krainie kangurów" oraz  zapoznali się z sylwetką pisarza. Projekt zakończył się wielką galą, podczas której uczniowie zaprezentowali efekty swojej pracy przed znamienitymi gośćmi. Gościem honorowym uroczystości była Pani Bożena Szklarska -Nowak, córka pisarza.

         

        Koordynatorzy projekru: mgr Anna Krotofil, mgr Sylwia Kot, mgr Małgorzata Guzek, mgr Aleksandra Chmielnicka