• Historia naszej szkoły:

HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 26

IM. RODŁA W ZABRZU

Budynek, w którym obecnie mieści się nasza szkoła, powstał ponad 100 lat temu, a dzieje szkoły wplecione są wielobarwną historię śląskiej ziemi.

31 marca 1913 roku oddano do użytku 18-klasową niemiecką szkołę nazwaną „leśną” (Waldschule) ze względu na lokalizację blisko lasu. Zgodnie z postanowieniami Konwencji Genewskiej polska mniejszość narodowa miała prawo do organizacji polskiej szkoły.

14 sierpnia 1923 roku nastąpiło otwarcie tzw. szkoły mniejszościowej, która mieściła się w niewielkich salkach na strychu. Istnienie polskiej szkoły przerwał wybuch II wojny światowej. Wspomnienia o tamtych ciężkich czasach opublikował uczeń polskiej szkoły mniejszościowej, pan Stanisław Pietrek.

Widok szkoły zaraz po wojnie

Po zakończeniu działań II wojny światowej nowe władze postanowiły jak najszybciej otworzyć szkoły i objąć powszechną edukacją możliwie największą ilość uczniów.

Tereny obecnego Zabrza zostały wyzwolone pod koniec stycznia 1945 roku, a 7 kwietnia tegoż roku budynek szkolny został przejęty przez pierwszego kierownika Feliksa Miedzińskiego. 8 maja 1945 roku nastąpiło otwarcie szkoły, a tym samym był to początek roku szkolnego, który zakończył się 14 lipca 1945 roku. Do szkoły było zapisanych ponad 600 dzieci.

W latach 1945 - 1949 szkoła funkcjonowała pod nazwą Publiczna Szkoła Powszechna Nr 3, a od roku 1949 do czerwca 1952 roku jako Szkoła Podstawowa Nr 3. Zaś w czerwcu 1952 otrzymała numer 26.

październiku 1962 roku nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy z  napisem:

W tym budynku przetrwała w nierównej walce aż do drugiej wojny światowej polska szkoła w Mikulczycach”, którą można zobaczyć na lewej ścianie klatki schodowej tuż po wejściu do szkoły.

6 września 1993 Rada Miejska wydała uchwałę w sprawie nadania Szkole Podstawowej nr 26 imienia Rodło oraz przyznania prawa posiadania sztandaru.

Rodło to znak Związku Polaków w Niemczech używany od 1933 roku, przedstawiający symbolicznie bieg Wisły z zaznaczonym Krakowem. Jego nazwa powstała od słów ród (rodzina) i godło.

W maju 2013 roku cała społeczność szkolna i lokalna uczestniczyła w obchodach STULECIA istnienia placówki. Zdjęcia i sprawozdanie z imprezy zamieszczono w archiwum.